Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – doskonale widziana znad Morskiego Oka – jest jednym z ciekawszych wysokogórskich celów w polskich Tatrach, gdzie dojść można znakowanym szlakiem turystycznym. Dlaczego warto zainteresować się tym miejscem? Jak zdobyć przełęcz, o czym należy przy tej okazji pamiętać?
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – szlak
Początek wycieczki na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem znajduje się na parkingu przed Palenicą Białczańską. Łatwo dostać możemy się tam komunikacją autobusową z Zakopanego, ewentualnie własnym samochodem (wówczas należy pamiętać jednak o wcześniejszym zakupie miejscówki parkingowej). Spora część trasy na Mięguszowiecką Przełęcz pokrywa się z drogą na Rysy – pokonać musimy słynną asfaltową szosę do Morskiego Oka, a następnie dojść do Czarnego Stawu pod Rysami. Dopiero na tej wysokości szlaki się rozwidlają: na najwyższy szczyt Polski dojdziemy czerwonym szlakiem, natomiast na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem zieloną trasą. Niedługo po osiągnięciu wysokości Czarnego Stawu znika kosodrzewina, przechodząc gładko w piętro alpejskie. Na szlaku zwrócić szczególną uwagę warto na Kazalnicę – pionową ścianę, która od wielu lat inspiruje wspinaczy stając się dla nich celem samym w sobie. Potężna naturalna ścianka jest idealna do wytyczania nowych tras, a pokonanie jej zawsze przysporzy mnóstwo satysfakcji. Sam zielony szlak turystyczny uznawany jest za jeden z trudniejszych w polskich Tatrach. Na trasie nie znajdziemy sztucznych zabezpieczeń, natomiast jest kilka miejsc, które wymagać będą użycia rąk. Ze względu na spadające kamienie, niektórzy turyści decydują się na założenie kasków. Cała trasa ma 11,5 kilometra. Jej pokonanie najlepszym zajmie 4 godziny, ale średni czas wynosi raczej około 5-6 godzin. Zejście następuje co do zasady tym samym szlakiem. W razie dodatkowego czasu i chęci, powrót można sobie ewentualnie urozmaicić przejściem znad Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich i powrotem do Palenicy szlakiem w Dolinie Roztoki.
Jasna Chopok – opis ośrodka narciarskiego, informacja praktyczne
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – opis
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem znajduje się na znacznej wysokości – 2308 m n.p.m. Pozwala to delektować się niesamowitymi widokami na pobliskie szczytu Tatr Wysokich – z jednej strony spoglądać możemy na stronę polską, z której przyszliśmy. Z drugiej strony natomiast oglądać da się słowacką Dolinę Hińczową z charakterystycznym Wielkim Stawem Hińczowym. Ciekawostką jest fakt, że dawniej znad jeziora prowadził szlak turystyczny, który pozwalał osiągnąć Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem również od strony naszych południowych sąsiadów. Dzisiaj nadal można dostrzec przebieg dawnej trasy, jest ona zresztą czasami użytkowana. Ostrzec należy jednak, że Słowacy nie zezwalają na pozaszlakowe włóczęgi i karają je, w razie przyłapania, bardzo wysokimi mandatami. Szczęśliwie jednak po stronie polskiej zupełnie legalnie można wychodzić poza wytyczone szlaki, jeżeli wpiszemy się do odpowiedniej księgi taternickiej (papierowej w schronisku bądź online). Z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem warto wybrać się na Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410 m n.p.m.). Jest to łatwo dostępny szczyt, do którego doprowadzają nas usypane przez górołazów kopczyki. Nawet w najpiękniejsze dni, kiedy nad Morskim Okiem ciężko znaleźć metr wolnej przestrzeni, a na Rysach tworzą się kilkumetrowe kolejki – tam podelektować się można tatrzańskimi panoramami w ciszy i spokoju.