Lachowice to urokliwa beskidzka wieś, administracyjnie należąca do gminy Stryszawa w powiecie suskim w województwie małopolskim. Miejscowość słynie z urokliwego położenia, unikatowego drewnianego kościółka, a także ciekawych możliwości związanych z górskimi wypadami. Co warto zobaczyć w Lachowicach?
Drewniany kościół – zabytek unikatowy!
Najcenniejszym zabytkiem w okolicy i prawdziwą perełką góralskiej architektury jest położony w Lachowicach kościół św. Piotra i Pawła. Wykonany z drewna zabytek, ukończony w 1789 roku, przetrwał w bardzo dobrym stanie do naszych czasów. Zachwyca misternością i starannością w najmniejszym detalu – został nawet zgłoszony do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi małopolskimi kościółkami drewnianymi. Co prawda komisja zatwierdziła tylko kandydatury najstarszych świątyń, jednak i ta lachowicka odwiedzana jest przez pielgrzymów i turystów z całej Polski. Kościółek otoczony jest charakterystycznymi, drewnianymi krużgankami. W jego sąsiedztwie znajduje się pomnik przyrody, a także lokalny cmentarz.
Wśród ujmujących Beskidów
Lachowice położone są wśród słynących z niesamowitej urody szczytów Pasma Solnisk oraz Pasma Pewelskiego – obie górskie grupy zaliczane są czasami do Beskidu Żywieckiego, a czasem – do Makowskiego, w zależności od przyjętej percepcji. Z przystanku kolejowego Lachowice Centrum odchodzi niebieski szlak turystyczny w dwóch kierunkach – w obu przypadkach trasa wyprowadza jednak w wyższe partie Pasma Solnisk. Szczególnie warto obrać alternatywę prowadzącą do studenckiego schronu turystycznego „Chatka Adamy”, który służy turystom za miejsce spotkań, wzajemnej integracji i w razie potrzeby – noclegu. Chatka ta leży na wysokości ok. 700 metrów m n.p.m. na stokach góry Opuśniak (819 m n.p.m.). W okolicy warto wspiąć się również na szczyt Solniska (849 m n.p.m.), najwyższy w niewielkim paśmie. Na wzniesienie co prawda nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jednak przy użyciu nawigacji na wierzchołek trafimy, przy dobrej pogodzie ekscytując się także niesamowitymi widokami, które rozpościerać się będą na wschód. Drugi niebieski szlak turystyczny wyprowadza natomiast na osiedle Wsiórz, położone na wysokości ponad 700 metrów n.p.m., a administracyjnie należące do wsi Stryszawa. Również i ten wariant pozwoli nacieszyć oko bardzo sympatycznymi widokami na pobliskie beskidzkie szczyty.
Lachowice – doskonałe położenie!
Wybierając się do Lachowic na dłużej zapomnieć nie można o świetnym położeniu tej miejscowości, które powoduje, że jest ona dobrą bazą wypadową do górskich wypraw w rejonie zachodnich Beskidów. Blisko stąd m.in. do Korbielowa, skąd wyjdziemy na słynne Pilsko czy też do Zawoi, położonej w cieniu Babiej Góry. Lachowice to także kilka nieoczywistych atrakcji – wieś będzie doskonałym miejscem dla osób szukających typowej góralskiej małej architektury sakralnej czy też beskidzkiego sposobu budowania. Znajduje się tutaj także hodowla alpak, a w wakacje tutejszą drogą przejeżdża czasami topowy wyścig kolarski – Tour de Pologne.