Jasna Chopok to największy ośrodek narciarski na Słowacji, położony w paśmie Niżnych Tatr, zaledwie półtorej godziny drogi od granicy Polski. Pasjonatów zimowego szaleństwa zachwyca szerokim wyborem tras, ich dobrym przygotowaniem i niezwykle malowniczym położeniem. Dlaczego warto postawić na ferie w Jasnej? Jak zaplanować narty na Chopoku?
Jasna Chopok – skąd jej popularność?
Większość Polaków, na co dzień korzystających z rodzimych ośrodków narciarskich przyzwyczajona jest do mini-kurortów składających się z jednej lub dwóch kolei krzesełkowej i maksymalnie kilku tras. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – w Polsce nie ma wielu obszarów górskich, na których można stworzyć ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia. Zupełnie inaczej topografia układa się na Słowacji – tutaj znajduje się znacznie więcej wysokogórskich terenów, które sprzyjają rozwojowi zimowego szaleństwa. Bliskie odległości od polskiej granicy i przystępniejsze niż w Alpach ceny powodują, że Jasna Chopok jest bardzo częstym wyborem wśród Polaków – na tamtejszych kolejach krzesełkowych nasz język usłyszymy nawet częściej niż słowacki! Powoduje to zresztą, że najczęściej po polsku porozumiemy się z parkingowymi, hotelarzami czy też restauratorami.
Jasna Chopok – oferta!
Chopok to jeden z najwyższych szczytów Niżnych Tatr – mierzy on aż 2024 m n.p.m. Ośrodek narciarski rozpościera się na ogromnym terenie położonym między poziomie ok. 980 m n.p.m. do aż 2004 m n.p.m. Dodać należy, że trasy rozlokowane są zarówno po północnej, jak i południowej stronie Chopoka. Turyści korzystać mogą z ponad trzydziestu tras o zróżnicowanym poziomie trudności, na które prowadzi pięć kolei gondolowych, osiem kolei krzesełkowych oraz kilka orczyków. Trasy są dobrze przygotowane, niejednorodne, słowem, dostarczające mnóstwo pozytywnych wrażeń pasjonatom zimowego szaleństwa. W przypadku korzystnych warunków pogodowych wielkie wrażenie robić będą także rozpościerające się na wszystkie strony niesamowite panoramy – na Tatry (widziane od innej strony niż zazwyczaj oglądać je może polski turysta), Góry Choczańskie, Małą Fatrą, Wielką Fatrę, Beskidy, a przede wszystkim na pobliskie, zwaliste szczyty Niżnych Tatr.
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – jak wejść?
Chopok – informacje praktyczne
Większość turystów przybywających do ośrodka Jasna Chopok rezerwuje noclegi w miejscowości Demianowska Dolina, w której ów kurort się znajduje. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka powstają jak grzyby po deszczu nowe hotele i pensjonaty, w których miejsca wyprzedają się w sezonie jak świeże bułeczki. Należy jednak lojalnie uprzedzić, że cena w takich miejscach może być wyjątkowo wysoka – zdecydowanie tańszą opcją jest wynajęcie noclegu w pobliskim Liptowskim Mikułaszu – wówczas jednak trzeba liczyć się z koniecznością codziennego dojeżdżania własnym samochodem (lub skibusem) i opłacaniem parkingu. Parkingi przy Chopoku zapełniają się w pogodne dni już w godzinach porannych, opłaca się więc wstać trochę wcześniej. W zależności od wybranego miejsca i posiadania (lub nie) karty gopass parking kosztuje od 5 do 10 euro za jeden dzień. Osoby przyzwyczajone do polskich warunków nie powinny narzekać na kolejki przy wyciągach – jest ich na tyle dużo, że ruch się niejako „rozkłada” – najdłużej na wyjazd czeka się w godzinach 10-14.