Warszawa to prawdziwa niespodzianka dla podróżników. Każdy, kto przed podróżą do stolicy Polski poczyta trochę o niej, odkryje, że było to miasto, które podczas II wojny światowej zostało praktycznie zrównane z ziemią.
Bardzo ciekawym faktem jest docenienie tego, co można zwiedzić dzisiaj, ponieważ niemal natychmiast po zakończeniu wojny rozpoczęła się odbudowa. A dokonano tego poprzez przywrócenie pierwotnego wyglądu Warszawy.
Stare Miasto
Już z nazwy można sobie wyobrazić, że jest to historyczne centrum Warszawy właściwej. Jest to najstarszy obszar, choć większość obecnej zabudowy została przebudowana w drugiej połowie XX wieku.
Znajdują się tu również jedne z najbardziej spektakularnych zabytków miasta, które zlokalizowane są wokół Rynku Starego Miasta. Niewątpliwie przypomina on znany krakowski Rynek. Zresztą rywalizacja między tymi dwoma miastami jest stała. Wynika to z faktu, że Kraków był dawną stolicą Polski. Ale to Zygmunt III nadał Warszawie obecny status. Dlatego dziś na tym placu można zobaczyć duży pomnik monarchy.
Zamek Królewski
Na Starym Mieście znajdują się jedne z najbardziej charyzmatycznych zabytków dziedzictwa Warszawy. Wśród nich jest spektakularny Zamek Królewski, który również jest rekonstrukcją oryginalnego zamku zbudowanego w XVI-XVII wieku.
Przy okazji, ta pałacowa twierdza jest punktem wyjścia dla tzw. Trasy Królewskiej, którą można dotrzeć do fantastycznych miejsc, takich jak monumentalna ulica Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, kościoły św. Anny i św. Krzyża, uniwersytet, Pałac Potockich czy Park Łazienkowski. Jest to jednak spacer, który stopniowo oddala Cię od historycznego centrum Warszawy, aż do momentu dotarcia do Pałacu w Wilanowie.
Barbakan
Granice Starego Miasta wyznacza Barbakan. Jest to konstrukcja, która niegdyś należała do starych murów miejskich, a dziś jest wkomponowana w starą część stolicy. Zaraz po przejściu przez Barbakan trafiamy na Nowe Miasto. Choć trzeba powiedzieć, że to wciąż część historycznego centrum Warszawy, bo mówimy o obszarze, który powstał w XV wieku.
Najlepsze w tym miejscu są spacery, zarówno wzdłuż brzegów Wisły, jak i po uliczkach miasta. Spacer, który zaprowadzi Cię do domu jednej z najsławniejszej Polski w historii: Marii Curie. Jej dom zachował się tu do dziś i można go zwiedzać.
Getto żydowskie
Częścią najsmutniejszej historii Warszawy jest również teren dawnego getta żydowskiego. Znajduje się tu kilka pomników upamiętniających barbarzyństwo nazistów, a także Muzeum Żydowskie i cmentarz żydowski.
Zapraszamy również na https://www.targowek24.pl, gdzie szczegółowo przeczytasz o każdej atrakcji z Warszawie.