Plac Chrobrego (potocznie nazywany Pigalem) to jedno z najsłynniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić Bielsko-Biała, a ze względu na piękną zabudowę, jest on dla wielu osób jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po tym mieście. W połowie XIX wieku zaczął on pełnić rolę rynku, gdyż to właśnie przy nim zaczęto stawiać najbardziej reprezentacyjne gmachy. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Zamek Sułkowskich
Najbardziej charakterystyczną budowlą jest zamek książąt Sułkowskich, mogący się pochwalić XIV-wiecznym rodowodem. Wzniesiony przez Piastów Cieszyńskich, należał w swych dziejach m.in. do Promnitzów i Schaffgotschów. Od połowy XVIII wieku należał do Sułkowskich, którzy władali zamkiem aż do 1945 roku. Dziś w murach zamku mieści się Muzeum Historyczne, dzięki któremu można poznać dzieje Bielska i okolic, a przy okazji nacieszyć się widokiem pięknych wnętrz.
Co jeszcze warto zobaczyć w rejonie Placu Chrobrego?
Ciekawych budowli, które można zobaczyć w rejonie tego placu, jest sporo. Jednym z nich jest barokowa kamienica Kałuży z XVIII wieku. Sąsiaduje z nią modernistyczny gmach banku, zaprojektowany w 1938 roku przez Pawła Juraszkę. Jego integralną częścią jest przeszklony pawilon z witrażem, na którym pokazano panoramę przemysłowego Bielska i alegorię Obfitości.
Po drugiej stronie ulicy wznosi się kamienica Patria z 1889 roku, zaprojektowana przez Karola Korna jako siedziba Komunalnej Kasy Oszczędności. W gmachu tym mieściła się również popularna restauracja „Patria”, od której wzięła się nazwa budynku. Z placu Chrobrego widać też dwa inne budynki o ogromnej wartości artystycznej. Jednym z nich jest gmach Teatru Polskiego, zbudowany według planów wiedeńskiego architekta Emila Rittera von Förstera w latach 1889–1890. Pierwsze przedstawienie odbyło się tu we wrześniu 1890 roku (wystawiono wówczas szekspirowski „Sen nocy letniej”). Na scenie tego teatru występował m.in. Ludwik Solski (zmarł w 1954 roku w Krakowie) – jeden z najważniejszych aktorów w dziejach polskiego teatru.
Z Teatrem Polskim sąsiaduje gmach Poczty Głównej, wyróżniający się charakterystyczną kopułą oraz rzeźbami Jowisza i Merkurego. Podobnie jak pobliska Patria, tak i ta budowla jest dziełem Karola Korna. Ten wybitny architekt żydowskiego pochodzenia był jednym z tych, którzy tworzyli wielkomiejskie Bielsko. Jego potomkowie żyją w Bielsku do dziś, a sam architekt doczekał się wyróżnienia i własnej ulicy.
5 miejsc, które warto zobaczyć w Lublinie.
Architektura Bielska zachwyca. Kto w czasie wycieczki po mieście trafi na plac Chrobrego, ten ujrzy wiele pięknych budowli, obok których nie można przejść obojętnie.