Maków Podhalański to niewielkie miasto położone nad rzeką Skawą w paśmie Beskidu Makowskiego. Administracyjnie należy do powiatu suskiego oraz województwa małopolskiego. Znane jest z malowniczego położenia, ciekawych zabytków oraz towarzystwa wielu pięknych szlaków turystycznych. Co warto zobaczyć w Makowie Podhalańskim?
Makowskie sanktuarium – serce miasta
Kto choć raz był w Beskidach wie doskonale jak ważne dla tamtejszych górali są tradycje oraz wiara. Nie dziwi więc fakt, że tętniącym sercem Makowa pozostaje tamtejsze Sanktuarium Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin. Historia świątyni sięga końca XVI wieku, kiedy w miejscu tym powstał pierwszy, drewniany kościół. Dzisiejszy pochodzi z lat 20’ XIX wieku, utrzymał został w stylu późnoklasycystycznym. We wnętrzu kościoła znajdziemy jeszcze sporo wyposażenia barokowego, pochodzącego z czasów istnienia pierwszej świątyni. Najważniejszym miejscem obiektu jest natomiast prezbiterium, gdzie przechowywany jest obraz Matki Bożej Makowskiej. Miejscowi mieszkańcy wierzą, że malowidło posiada cudowne właściwości i traktują je jak największy skarb.
Rynek w Makowie Podhalańskim
Makowski rynek jest zielony – jego środkiem poprowadzono wygodny trakt spacerowy, wykorzystywany przez turystów i mieszkańców. Uwagę zwraca szczególnie pomnik harfiarki, przypominającej o jednej z najważniejszych lokalnych tradycji. Maków słynie bowiem z charakterystycznego wzoru haftu – biały na białym. Unikatowy obrus udekorowany haftem makowskim miał ponoć mieć w swoim posiadaniu Jan Paweł II, papież szczególnie w tej części Beskidów ukochany przez lokalnych mieszkańców.
Tydzień Kultury Beskidzkiej – makowskie okno na świat
Szczególnie ciekawą atrakcją turystyczną Makowa Podhalańskiego pozostaje organizowany rokrocznie początkiem sierpnia Tydzień Kultury Beskidzkiej. W czasie tym na makowską estradę przyjeżdżają wykonawcy tańców ludowych z różnych części Polski oraz świata – oglądać można zarówno wykonawców europejskich, jak i latynoskich, arabskich czy azjatyckich. Występy stanowią unikatową ciekawostkę – pozwalają poznać rozmaite kultury. Imprezy w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywają się w całym regionie – oprócz Makowa również w Oświęcimiu, Wiśle, Szczyrku oraz Żywcu.
Kasprowy Wierch – jak wejść, opis szczytu
Szlaki turystyczne z Makowa – gdzie wyjść?
Maków Podhalański leży w malowniczym paśmie Beskidu Makowskiego, przez co jest dobrą bazą wypadową w okoliczne góry. Szczególnie polecić należy krótki wypad na widokową Makowską Górę (580 m n.p.m.), gdzie dojść możemy asfaltową drogą prowadząca z samego Rynku miejscowości (zielony szlak turystyczny). Polana na stokach tego wzniesienia dostarcza niesamowitych panoram m.in. na pobliskie szczyty Beskidu Żywieckiego. Warto polecić również odwiedzenie Koskowej Góry, znajdującej się w niedalekiej odległości od zabudowań Makowa. Charakteryzuje się ona niesamowitym widokiem na Tatry oraz Gorce oraz ciekawymi walorami przyrodniczymi.