Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych górskich szczytów w polskich Tatrach. Cieszy się niesłabnącą estymą wśród turystów o każdej porze roku: latem jest celem wycieczek trekkingowych, zimą zamienia się w najwyższy w Polsce ośrodek narciarski. Co należy wiedzieć o Kasprowym Wierchu? Jak wejść? Ile zajmuje taka wycieczka?
Kasprowy Wierch – jak wejść?
Najkrótsza droga na Kasprowy Wierch wiedzie z zakopiańskich Kuźnic zielonym szlakiem turystycznym. Trasa mierzy 6,5 km, a śmiałkowie, którzy na nią wyruszają pokonać muszą 1000 metrów różnicy wysokości. Oznacza to, że szlak może dać mocno w kość osobom o gorszej kondycji, którzy zazwyczaj czas spędzają mało aktywnie. Czas przejścia będzie się różnił w zależności od obranego indywidualnie tempa – zasadniczo jednak będzie to minimum dwie godziny, a średnio około trzech. Szlak zaczyna się nieopodal dolnej stacji na Kasprowy Wierch, przejdziemy także niedaleko stacji przesiadkowej zlokalizowanej na Myślenickich Turniach. Im wyżej, tym zielony szlak turystyczny staje się bardziej widokowy: piękne panoramy rysują się zwłaszcza na Giewont oraz inne wierzchołki pobliskich Tatr Zachodnich. Ostrzec należy jednak, że trasa ta należy do bardzo popularnych – w szczycie sezonu podążają nią prawdziwe tłumy turystów. Alternatywną drogą na Kasprowy Wierch może być obranie z Kuźnic żółtego szlaku turystycznego, wyjście na przełęcz ponad Kopami (1499 m n.p.m.) i dalej osiągnięciem szlakiem niebieskim Hali Gąsienicowej. W dalszej kolejności odbijamy na trasę czarną, by chwilę później skierować się szlakiem żółtym na szczyt Kasprowego. W ten sposób z Kuźnic tworzy się nam pętla o szczególnych walorach widokowych – okolice Hali Gąsienicowej należą bezsprzecznie do największych perełek polskich Tatr.
Kasprowy Wierch – ośrodek narciarski
W sezonie zimowym Kasprowy Wierch staje się mekką narciarzy. Jest to najwyżej położony ośrodek narciarski w naszym kraju. Na szczyt narciarzy zawozi popularna kolej linowa obsługiwana przez PKL. Trasy zjazdowe usytuowane są wzdłuż dwóch kolej krzesełkowych: w Dolinie Gąsienicowej oraz Dolinie Goryczkowej. Ośrodek Kasprowy Wierch jest prawdziwą legendą polskiego narciarstwa – szusują tam już kolejne pokolenia fanów zimowego szaleństwa, a starsi cały czas wracają, nostalgicznie wspominając dawne czasy. Atutem kurortu jest także to, że przez bardzo długi czas w roku panują tam dobre warunki śnieżne, co jest istotne, zwłaszcza w momencie, gdy cały kraj boryka się z brakiem odpowiedniego naśnieżenia.
Kasprowy Wierch – kolej linowa
Dodać należy, że kolej linowa obsługiwana przez PKL dowozi turystów na szczyt Kasprowego nie tylko zimą, ale także i latem (a także zasadniczo o każdej porze roku, jeżeli tylko pozwala na to pogoda). Wyjazd taki stanowi dobrą opcję dla osób o obniżonej mobilności, dla których wejścia na Kasprowy Wierch drogą tradycyjną byłoby znaczącym obciążeniem. Ostrzec należy jednak, że w sezonie turystycznym to atrakcji tej tworzą się gigantyczne kolejki. Warto więc zawczasu wykupić bilet na konkretną godzinę za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Warto zainteresować się tą opcją, ponieważ w przeszłości na Kasprowym dochodziło już do pewnych paradoksów – niektórzy czekali w kolejce tak długo, że zdążyliby w tym czasie spokojnie wejść na szczyt pieszo. Górna stacja kolei wyposażona jest w infrastrukturę przeznaczoną dla turystów: znajdują się tam bar, sklep z pamiątkami, toaleta.